2020-05-28, ketvirtadienis, 11:05.     Šiandien Raseiniuose saulė teka 05:03, leidžiasi 21:52, dienos ilgumas 16:49.

Zyplių dvaro grožis

2019-10-22, Meilutė Karaktinavičienė
Zyplių dvaro grožis

Malonu, kai kasdienybę paįvairina išvykos. Aplankyti garsų Zyplių dvarą neįgaliuosius ir senjorus pakvietė Raseinių neįgaliųjų užimtumo centro Ariogalos kabineto vadovė Meilutė Karaktinavičienė.

 

Visi buvo girdėję Zyplių dvaro kapelos grojimo, bet paties dvaro nebuvo matę. Dvaro gidė papasakojo Zyplių dvaro istoriją - XIX a. dvarą įkūrė Polocko gubernijos dvarininkas Jonas Barkovskis, vėliau valdė dvarininkas Tomas Potockis. Taip dvaro istorijoje savininkai keitėsi, kai kurie jame net negyveno. Ilgai merdėjęs apleistas dvaras atgijo, kai į jį dėmesį atkreipė Lukšių seniūnas tautodailininkas skulptorius Vidas Cikana. Mums pasisekė susipažinti ir pabendrauti su šiuo charizmatišku ir savo kraštui atsidavusiu žmogumi. Jo dėka per kelerius metus Zyplių dvaras tapo didele kultūrine erdve ir traukos centru. Per metus dvarą aplanko apie 10 tūkst. žmonių džiaugiasi gidė ir vedžioja po rūmus rodydama vis naujas ekspozicijas. Zyplių dvaro ansamblį sudaro 11 pastatų grupė: dvi oficinos, virtuvė, karvidė, arklidė, tvartas svirnas, ratinė, kumetynas ir šunidė.

 

Buvusiose arklidėse, kairiojoje oficinoje ir svirne įrengtos parodos, eksponuojami paties seniūno Vido Cikanos ir kitų autorių paveikslai, medžio drožiniai, keramikos, kalvystės, stiklo,akmens skulptūros ( yra ir V. Cikano darbų), rankdarbiai. Tiek meno kūrinių viename dvare, tiek grožio akims ir sielai, kad mus gidė išvedė pasivaikščioti po parką.

 

Pasirodo, dvaro pastatus supantis parkas yra vienas didžiausių Lietuvoje – 21 ha. Tik apsiniaukusi diena ir dulkiantis rudeninis lietutis neleido apžiūrėti parke augančių išskirtinių medžių: platanalapių ir sidabrinių klevų, raudonųjų ąžuolų, baltųjų ir balzaminių tuopų, europinių ir Sukačiovo maumedžių , karpotųjų ir plaukuotųjų beržų ir daugelį kitų. Zypliai - tai zanavykų kraštas. Susipažinti su zanavykų virtuve priėmė Zyplių dvaro virtuvėje įkurtas restoranas „Kuchmistrai“.

 

Ši maisto edukacinė programa „Zanavykų ragaučius“ atskleidė kuo savo svečius vaišino XIX – XX a. dvaruose kuchmistrai ( virtuvės šefai). Skanu, gardu, sotu ir išsamiai pristatyta kulinarinė edukacija ponios „gaspadinės“ ir jos „mergučės“ vietine šnekta pamalonino kiekvieno skrandį ir sielą. Kelionė tęsėsi . Garsus šis kraštas Sudargo piliakalniais prie Nemuno. Čia stūkso 5 piliakalnių kompleksas: Balnakalnis, Žydkapiai, Bevardis, Pilaitė ir Vorpilis.

 

Nuo Vorpilio piliakalnio atsiveria nepakartojama panorama su melsva Nemuno juosta. Sudargo piliakalnių šlaitai iškilę net iki 40 metrų, tad užkopti sunkoka, bet ištvermingiausieji liko patenkinti atsivėrusiais vaizdais.

 

Ši išvyka tai džiaugsmas nuostabia gamta, įspūdžiai ir gera nuotaika.

 

Janina Vaivadienė, Kabineto lankytoja

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai


Redakcija:
+370 654 40945
e.p. info@manoraseiniai.lt


Daugirdo 8, LT-60149 Raseiniai


mob. (8 616) 14 144