2020-09-19, šeštadienis, 05:29.     Šiandien Raseiniuose saulė teka 07:13, leidžiasi 19:35, dienos ilgumas 12:22.

Europos futbolo čempionatas – tai, ką turime žinoti

2020-01-21, paskelbė Nuomonės ir aktualijos
Europos futbolo čempionatas – tai, ką turime žinoti

Kiekvienas futbolu bent šiek tiek besidomintis žmogus žino, kad Europos futbolo čempionatas vyksta kas ketverius metus – tais pačiais metais, kuriais vyksta ir visų su nekantrumu laukiamos Olimpinės žaidynės. Europos futbolo čempionato organizatoriai yra UEFA (Europos futbolo federacijų asociacija). Europos futbolo čempionatas šios asociacijos yra organizuojamas nuo pat 1958 m.


Kaskart vykstant čempionatui, milijonai žmonių visame pasaulyje svarsto ir spėlioja, kas bus Europos futbolo čempionato nugalėtojai. TOPsport nuomone, Europos futbolo čempionatą laimės futbolo komanda, kuri sugebės sukurti efektyviausią strategiją ir tinkamai išnaudos kitų futbolo komandų silpnybes, kartu atsižvelgiant ir į praėjusiame čempionate padarytas klaidas. Žinoma, akivaizdu, kad nei TOPsport, nei patys žinomiausi pasaulyje futbolo sporto šakos ekspertai niekuomet negali būti visiškai tikri, kas iškovos aukso medalį, todėl visiškai natūralu, jog kiekvienas futbolo sirgalius turi savo požiūrį, nuomonę ir favoritus.


Bet kuriuo atveju, ilga ir turtinga Europos futbolo čempionato istorija liudija, kad egzistuoja ir daugybė įdomių faktų, apie kuriuos būtų naudinga sužinoti kiekvienam iš mūsų.


• UEFA Europos futbolo čempionatas vyksta keliais etapais. Pirmasis čempionato etapas yra kvalifikacinis (atrankinis), kuriame visų čempionate dalyvaujančių šalių komandos, išskyrus turnyrą organizuojančios šalies rinktinę, žaidžia atrankos varžybose. Tuo tarpu antroji čempionato dalis priklauso pagrindinėms turnyro varžyboms, kurios ir yra organizuojamos kas ketverius metus skirtingose Europos šalyse.


• Šis turnyras buvo pradėtas buvusio UEFA prezidento Henri Delaunay, o pirmasis turnyras įvyko dar 1960 m. (nors prasidėjo nuo 1958 m., kuomet du metus vyko atrankinės varžybos). Tuo metu turnyre dalyvavo tik keturios futbolo komandos.


• Pirmasis turnyras buvo beveik atšauktas dėl pernelyg mažo susidomėjimo ir pagalbos. Be to, dauguma šalių pavėlavo pateikti paraiškas dalyvavimui čempionate.


• Dabartinis visiems žinomas pavadinimas „UEFA Europos futbolo čempionatas“ buvo pradėtas naudoti 1968 m.


• UEFA Europos futbolo čempionato nugalėtojais 3 kartus yra tapę tiek Ispanija, tiek ir Vokietija. Tuo tarpu Ispanija yra vienintelė šalis, kuri pirmąją vietą iškovojo du kartus iš eilės.


• Turnyras buvo išplėstas nuo 4 iki 8, o tuomet iki 16 ir galiausiai iki 24 komandų.


• Danija neįveikė atrankos etapo 1992 m., tačiau neilgai trukus Jugoslavijoje prasidėjo pilietinis karas, todėl Danija juos pakeitė specialiu pakvietimu finaliniam turnyrui. Tačiau ši įdomi istorija šiuo faktu nesibaigia. Danija iš tikrųjų šį Europos futbolo čempionatą laimėjo, o tai yra pakankamai įspūdingas faktas, atsižvelgiant į tai, kad visų pirma ji apskritai neturėjo dalyvauti šiame turnyre, nes iškrito dar pirminio atrankos etapo metu.


• Yra 46 šalys, kurios dalyvauja atrankos etape, siekiant patekti į UEFA Europos futbolo čempionato pagrindinį turnyrą. Atrankos etapas įprastai prasideda likus bent dviem metams iki pagrindinio turnyro pradžios.


• 1968 m. vykusiose atrankinėse varžybose tarp Anglijos ir Škotijos dalyvavo daugiausiai futbolo sirgalių visoje šio čempionato istorijoje. Šis futbolo mačas vyko „Hampden“ parke. Šiose futbolo rungtynėse dalyvavo net 130 711 žiūrovų. Tai iš tiesų yra įspūdingas ir neįtikėtinas skaičius, o vaizdas, kuris buvo matomas rungtynių metu, buvo tiesiog nepakartojamas.


• Tarptautinė politika taip pat yra suvaidinusi labai svarbų ir reikšmingą vaidmenį. Puikiu pavyzdžiu galėtų tapti 1960 m. Europos futbolo čempionatas, kuomet Ispanijos vyriausybė privertė savo rinktinę pasitraukti iš čempionato, kadangi ji nenorėjo, jog Ispanijos komanda žaistų prieš komunistus – SSSR (Rusija).


• 1968 m. vykusio pusfinalio rezultatai tarp Italijos ir SSSR rinktinių buvo nulemti labai neįprasto veiksnio. Buvo oficialiai nuspręsta, kad laimėtojas bus išrinktas metant monetą. Šiuo atveju Italijai nusišypsojo sėkmė ir jie gavo teisę keliauti į Europos futbolo čempionato finalą.


Žinoma, kai Europos futbolo čempionatas yra organizuojamas gerokai daugiau nei pusę šimto metų, apie įvairius kvapą gniaužiančius nutikimus ar neįtikėtinai skambančius faktus galima kalbėti labai ilgai. Kaip bebūtų, tai yra vienas iš pačių svarbiausių futbolo čempionatų, kuriame pačios stipriausios futbolo rinktinės varžosi tarpusavyje, siekdamos įrodyti, kuri yra pati geriausia ir verčiausia pirmosios vietos.


Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir yra skelbiamas neatlygintinai.

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai


Redakcija:
+370 654 40945
e.p. info@manoraseiniai.lt


Daugirdo 8, LT-60149 Raseiniai


mob. (8 616) 14 144