2020-10-25, sekmadienis, 06:31.     Šiandien Raseiniuose saulė teka 07:23, leidžiasi 17:06, dienos ilgumas 9:43.

„Bohemiškas Helovyno Šou – 2019“ Raseinių meno mokyklos Ariogalos skyriuje

2019-10-27, Alina Skirmantaitė - Ivoškienė
„Bohemiškas Helovyno Šou – 2019“ Raseinių meno mokyklos Ariogalos skyriuje

2019 m. Spalio 22 dienos vakarą, prieš mokinių rudens atostogas, Raseinių meno mokyklos Ariogalos skyriaus koncertų salėje įvyko linksmas, pilnas garso iš šviesos efektų renginys „Bohemiškas Helovyno Šou – 2019“, kurį organizavo fortepijono klasės vyresnioji mokytoja Alina Skirmantaitė – Ivoškienė ir mokiniai. „Bohemiškas Helovyno Šou“  meno mokykloje – tai kūrybiškai, švelniai ir su humoru pateiktas muzikos, dailės bei šokio sintezės projektas. Tai lyg mažasis muzikinis teatras, kuriame mokiniai groja, vaidina, šoka, atskleidžia dailės bei scenografijos dizaino talentus. Šis renginys nėra tradicinis, dažnai ne visiems priimtinas dėl savo istorinio konteksto, tačiau į viską žiūrima iš meninės pusės, o veiksmo siužetai sukuriami remiantis muzikinės programos turiniu ir kūrybinėmis idėjomis.

 

Renginio muzikinėje programoje dalyvavo mokytojų – Alinos Skirmantaitės – Ivoškienės (fortepijonas), Džiuljetos Banienės (fortepijonas),  Danguolės Gudžiuvienės (smuikas), Kristinos Saigūnės (akordeonas) ir Arūno Krištapavičiaus (klarnetas,saksofonas) paruošti mokiniai. Sceną ir mokyklą renginiui papuošė – muzikos ir dailės skyriaus mokiniai  kartu su mokytoja Alina.

 

Po pagrindinės renginio dalies vyko smagūs moksleivių šokiai, kur visi norintys šoko, dūko iš širdies, dalinosi gera nuotaika ir vaišinosi atsineštais gardumynais.

 

        ...apie Helovyną ir ne tik: istorija ir mintys...

... Daugelis žmonių Helovyno šventės labai bijo, nes istorinis kontekstas byloja apie ne visai krikščioniškas šventės atsiradimo šaknis, o per daugelį metų paplitusios įvairios šventės interpretacijos sukuria labai daug skirtingų požiūrių ir šventės pateikimo būdų: nuo linksmų ir komiškų iki perdėtai piktų. Kai kas Helovyną tapatina su įvairiais kultais, bet yra ir kita pusė, kuri sugeba iš šios šventės sveikai pasijuokti ir padaryti ją ne tokią baisią, o kaip tik šmaikščią, pilną humoro. Šiek tiek plačiau įsigilinus į Helovyno istoriją, sužinome, kad pirmosios šventės apraiškos kilo Anglijoje, Prancūzijoje, vėliau atsirado Airijoje ir Škotijoje. Tai buvo pagoniški Keltų ir viduramžių europiečių maldininkų ritualai, kuomet buvo švenčiami Naujieji metai. To meto žmonės, kaip ir lietuviai, buvo kilę iš pagonių rato ir tuo laiku tikėjo, kad būtent Helovyno naktį gyvieji ir mirusieji yra arčiausiai vieni kitų, todėl baiminantis būti aplankytam piktųjų mirusiųjų dvasių imta puoštis įvairiais kostiumais, tam  kad mirusieji neatpažintų gyvųjų. Istoriniai šaltiniai byloja apie įvairias šventės tradicijas, kurios keičiantis laikams įgavo simbolinę reikšmę, tapo linksmesnės ir pakankamai gražios. Vienos iš gražesnių tradicijų -  kūrybiškai išpjaustyti moliūgų žibintai arba vaikų ir jaunimo mėgstami šokiai, linksmai kartu praleidžiant laiką, taip pat vaišinimasis saldumynais ir kitais gardumynais, pagamintais iš rudeninio derliaus (moliūgų pyragais, pyragaičiai, kepti obuoliai su karamele ir pan.).

 

Žodis „Helovynas“ arba angl. „Halloween“ kilo iš angliško posakio „All Hallows Eve“ – Visų šventųjų dienos išvakarės, nes šventė buvo švenčiama naudojant florentietišką kalendorių, kuris nurodė, kad nauja diena prasideda saulei nusileidus, tai yra prieš tai buvusios dienos vakare. Visų šventųjų šventės tradiciją iš keltųperėmė krikščionys, tačiau Popiežiai Grigalius III ir Grigalius IV nusprendė Visų Šventųjų dieną iš gegužės 31 d. perkelti į lapkričio 1 d.

 

Naujovių nereikia bijoti, tačiau nereikia perimti iš jų ir visų autentiškų neigiamų istorinių bruožų. Ši šventė yra tiek bloga, kiek kiekvienas bando ją tokia padaryti ir tiek gera, kiek kiekvienas į ją sugeba įvesti gėrio ir nuoširdumo, šmaikštumo, humoro, paverčiant šią šventę meniška ir taikia. Mūsų meno mokykloje kaip tik ši idėja ir įgyvendinama. Pasaulyje šiomis dienomis daug daugiau blogesnių dalykų, kurių kaltininkas pats žmogus ir jo poelgiai, tačiau kur klesti menas, muzika – ten yra kuriamas gėris ir grožis.

 

Na o po visų linksmesnių švenčių ateina laikas ir rimčiai. Ko su visa pagarba ir linkiu visiems skaitytojams, laukiantiems lietuviškos Visų šventųjų Šventės ir Vėlinių. Mes visi taip pat turime laiką, kuomet patys tikime, kad mūsų artimieji yra arčiausiai mūsų.

 

Gero oro ir ramios nuotaikos visiems besiruošiantiems aplankyti išėjusius į Amžinybę artimus Lapkričio 1 d.

 

Raseinių meno mokyklos Ariogalos skyriaus

vyresnioji fortepijono mokytoja Alina Skirmantaitė - Ivoškienė

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai


Redakcija:
e.p. info@manoraseiniai.lt


Daugirdo 8, LT-60149 Raseiniai


mob. +370 639 34990