2020-10-26, pirmadienis, 17:03.     Šiandien Raseiniuose saulė teka 07:25, leidžiasi 17:04, dienos ilgumas 9:39.

10 įdomių faktų apie Izraelio žemės ūkį (1)

2017-04-13, paskelbė Dienos NAUJIENOS
10 įdomių faktų apie Izraelio žemės ūkį

Izraelio žemės ūkis – tai fenomenas. Šalis, kur tik 20% žemės tinka žemdirbystei, net 95% reikalingų maisto produktų pasigamina pati. Izraelis ne tik pats iš esmės apsirūpina maisto produktais, bet ir eksportuoja juos į daugelį šalių, tame tarpe ir Europos Sąjungą. Izraelio agro sektoriaus sėkmės paslaptis slypi technologijose. Inovatyvus požiūris į žemės ūkį  sumažina klimato sąlygų riziką ir leidžia racionaliai naudoti negausius dykumų vandens resursus. Statistika įspūdinga. Vienas fermeris čia maitina 98 žmones. Tuo tarpu, pavyzdžiui, Ukrainoje vienas fermeris sugeba pamaitinti tik 10 žmonių. Taigi kuo dar stebina  Izraelio žemės ūkis?

 

1. 76% žemės ūkio produkcijos eksportuojama į ES.Tai kalba apie aukštą maisto produktų kokybę. Eksportui skirta produkcija iš esmės auginama Aravos dykumoje. 

 

2.Izraelio fermeriai moka keisti daržovių ir vaisių skonių savybes. Jie moka tiek sustiprinti skonį, tiek ir susilpninti. Šis efektas pasiekiamas hibridizacijos būdu – senos vaisių ir daržovių veislės kryžminamos ir išvedamos naujos. Genų inžinerija čia visiškai nenaudojama.

 

3. Vaisiai sortiruojami pasitelkiant į pagalbą fototechniką ir kompiuterius. Ant konvejerio juostos kiekvienas vaisius fotografuojamas 32 kartus. Iš gautų fotografijų kompiuteris generuoja trimatį vaisiaus modelį, nustatydamas jo dydį, subrendimo lygį, pažeidimų kiekį ir panašiai. Surinktos charakteristikos leidžia vaisius ir daržoves automatiniu būdu atrinkti pagal norimus parametrus. Neatsitiktinai braškės iš Izraelio prekybos centruose  visos vienodo dydžio.

 

4. Migdolus ir figas renka ne rankomis, o su specialiais kombainais. Derliaus nuėmimas vyksta kombainiais purtant medžio kamieną. Purtymas vykdomas tam tikra amplidute, paskaičiuota pagal augalo parametrus. Toks metodas ne tik kad nekenkia medžiui, bet ir stiprina jo šaknis. Derliaus nuėmimas nuo medžio užtrunka 30-60 sekundžių. Tuo tarpu rankų darbas užimtų kelias dešimtis minučių.

 

5. Valstybė subsidijuoja fermeriams iki 40%naujų technologijų įdiegimo vertės.Programinis aprūpinimas, laistymo sistemos, inovatyvi derliaus nuėmimo technika  – visa tai Izraelio fermeriai valstybės dotacijų dėka nusiperka ženkliai pigiau. Valstybės, privačių ūkių  ir mokslinio sektoriaus glaudus bendradarbiavimas leidžia intensyviai diegti naujas technologijas į žemės ūkį.

 

6. Vynuogių derlius nuimamas beveik be nuostolių. Specialūs vynuogių skynimo kombainai nuostolius sumažina iki minimumo – nuo 10%(jeigu būtų nuimama rankiniu būdu) iki 1-1,5%. 

 

7. Karves aplieja šaltu vandeniu, kad didėtų primilžiai. Savo laiku Izraelio fermeriai iš kiekvienos karvės per metus melžė po 10 000 litrų pieno kontroliuodami galvijų būseną ir elgesį. Tačiau neseniai čia atrastas būdas, kaip dar labiau padidinti primilžį. Tam tikslui karvės apliejamos šaltu vandeniu. Ši procedūra gerina karvių savijautą, skatina apetitą ir savaime suprantama didina primilžius. Pasak Izraelio fermerių, šis nesudėtingas veiksmas vidutiniškai iš vienos karvės per metus padidina primilžį dar 2500 litrų. Šiandien Izraelio fermeriai daugiausia pasaulyje melžia pieno iš vienos karvės – 12,5 tonos per metus. Palyginimui: Vokietijoje – 8,5-9 tonas, JAV – 10 tonų, Ukrainoje – 4,5-5 tonas.

 

8. Kiaušinių gamybą didina pasitelkdami į pagalbą margus žaislus. Vištos ne mažiau agresyvios nei gaidžiai. Turi jos neblogai išvystytą ir hanibalizmo jausmą, todėl, tupėdamos ant laktos, dažnai kapoja snapu šalia esančias vištas. Šalies fermeriai paukštynuose prikabinėjo spalvingų žaislų. Norėdamos“nuleisti garą“ vištos kapoja ne savo kaimynes, bet žaislus. Tokiu būdu pavyko sumažinti paukštynuose vištų mirtingumą.

 

9. Kova su vabzdžiais daug efektyvesnė ir labiau sisteminė nei kitose šalyse.Izraelyje tai netgi nepavadinsi kova. Tai veikiau sisteminis kenkėjų valdymas, kuris įtrauktas į augalų apsaugos programą, kuri apjungia kovą su kenkėjiškais vabzdžiais bei racionalią naudingų vabzdžių ir mikro organizmų kontrolę. Tam tikslui šiltnamiai ir laukai purškiami anyžiaus, baziliko ir kitais aliejais, naudojami feromonai (aromatiniai junginiai).

 

10. Bulvių saugojimo terminą pratęsia jų gumbus apdirbdami eteriniais aliejais. Bulvių „akiduobes“ Izraelio fermeriai gydo pipirmėčių, eukaliptų ir kitais eteriniais aliejais, kurie apsaugo bulves nuo daigumo ir kartu prailgina jų galiojimo terminą. Šį darbą atlieka ne žmonės, o specialiai užprogramuotas prietaisas. 

 

Nepalankios gamtinės sąlygos fermerius verčia intensyviai ir efektyviai naudoti inovacijas. Tradiciniai žemdirbystės būdai šioje šalyje praktiškai neįmanomi. Inovacijos čia leidžia minimaliomis sąnaudomis pasiekti maksimalų rezultatą. 

 

Kęstutis Šutinys

 
 
Contact form

 

Jolė 2017-04-13 21:44:21 IP: 87.247.124.15

"Genų inžinerija čia visiškai nenaudojama." Tai V.Andriukaitis jiems nepaaiškino apie pažangias technologijas ? Ir CETA sutarties jiems nereikia ? Labai naudingas straipsnis apie neprotingus žydus... ;)

Šios dienos vardadieniai


Redakcija:
e.p. info@manoraseiniai.lt


Daugirdo 8, LT-60149 Raseiniai


mob. +370 639 34990